wtorek, 1 września 2009

Licówki


Witajcie :) Zaskoczony bardzo dużą popularnością wpisu dotyczącego wybielania zębów ( który możecie przeczytać klikając TUTAJ) postanowiłem napisać kolejny wpis poruszający się w sferze stomatologii estetycznej. Mowa tutaj o licówkach.


Licówki to uzupełnienia protetyczne znane i stosowane już w latach trzydziestych XX wieku, choć oczywiście nie na takim poziomie jak teraz, w dobie nowoczesnej stomatologii. Są to cienkie, ceramiczne płytki, doskonałe aby poprawić estetykę przedniego odcinka uzębienia, ale o zastosowaniu potem :) Ważne jest, że technika ich mocowania pozwala uzyskać aż do 95% pozytywnych wyników leczenia po pięcioletnim okresie od założenia. Jest więc to technologia pewna :) Dodatkowo warto zauważyć, że dentysta przygotowując ząb pod licówkę zdejmuje tylko niewielką warstwę tkanki zęba, a nie tak jak w przypadku koron szlifuje go, aż zacznie przypominać kikut.

Zastosowanie licówek jest bardzo szerokie. Można je stosować przede wszystkim, aby zniwelować przebarwienia przednich zębów, często takie, które nie dają się wybielić, przebarwiły się po urazach, z wiekiem albo w skutek obumarcia miazgi. Te cienkie płytki mają też zastosowanie przy zmianie kształtu zęba. Niewielkie odłamania brzegu siecznego, diastemy, zęby soplowe czy spowodowane niedorozwojem tkanek zęba. Również niewielkie zmiany położenia zębów są wskazaniem do użycia licówek.
Zawsze gdy w grę wchodzą wskazania, można niestety oczekiwać przeciwwskazań. Takimi są zaawansowana próchnica, duże starcie zębów np. spowodowane bruksizmem czy zła higiena jamy ustnej.

Podczas czytania materiałów związanych z licówkami lub w gabinecie możecie się spotkać z określeniami wax-up oraz mock-up.
wax-up to naniesienie przez technika dentystycznego na model waszego uzębienia wosku w celu ukazania, jak przyszłe licówki będą wyglądać. Jeśli projekt się spodoba to lekarz może wykonać mock- up czyli symulację wewnątrzustną pracy.

Teraz warto wspomnieć o cenach, a są one o zgrozo strasznie rozbieżne. Koszt jednej licówki porcelanowej waha się od około 500 zł do około 1400 zł. I niestety nie można tu stwierdzić, że im drożej tym lepiej. Wszystko zależy od danego dentysty, jego technika, kliniki czy miasta. Warto więc przed wyruszeniem na wizytę przeszukać internet w celu znalezienia fachowych opinii na temat usług danego gabinetu. Z drugiej strony warto też zachować zdrowy rozsądek, ponieważ opinia, opinii wartościowo nierówna.

Na koniec odsyłam zainteresowanych tematem do przeczytania artykułu, na którym zresztą oprócz własnych doświadczeń, merytorycznie bazowałem: J. Osadczuk "Ceramic veneers- indications and contraindications for their use.[...]" Pozdrawiam i czekam na wasze opinie dotyczące wpisu :]

Brak komentarzy: