piątek, 9 lipca 2010

Ty też jesteś w grupie ryzyka raka jądra!

Witajcie!
Jakby nie dyskutować na temat anatomii, jądra to typowo męska sprawa. Tym bardziej nam facetom powinno zależeć, abyśmy nie mieli z nimi problemów. Jednym z poważniejszych jest rak jądra. Jest to rzadka odmiana nowotworu, stanowi tylko 1% spośród wszystkich guzów dotykających mężczyzn. Jest to jednak NAJCZĘŚCIEJ występujący rak (nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej)  u mężczyzn pomiędzy 20 a 35 rokiem życia! Jak w porę wykryć niebezpieczną zmianę? Zapraszam do lektury artykułu.


Określenie "rak jądra" obejmuje grupę nowotworów, które można podzielić na nowotwory zarodkowe i niezarodkowe. Większość guzów jądra (95-99%) stanowią nowotwory zarodkowe. Biorąc pod uwagę cechy kliniczne, można je podzielić na nasieniaki i nienasieniaki. Wszystkie nowotwory zarodkowe (z wyjątkiem dojrzałego potworniaka) cechują się dużą złośliwością histologiczną i agresywnym przebiegiem klinicznym.

Czynniki ryzyka:
- rak jądra w wywiadzie stwierdzony u ojca lub brata,
- przebyte infekcje wirusowe, powodujące zapalenie jąder (np. świnka),
- nieprawidłowy rozwój lub budowa jąder,
- niezstąpienie jąder.

Objawy towarzyszące chorobie to:
- niebolesne stwardnienie, bądź guzek w okolicy jądra,
- obrzęk lub powiększenie jądra,
- uczucie ciężkości w mosznie,
- zmiana zabarwienia skóry moszny,
- wciągnięcie moszny.

Bardzo ważnym, często ratującym życie aspektem jest samoprofilaktyka!
Zaleca się badanie raz w miesiącu. Badanie wykonuje się po ciepłej kąpieli. Sprawdza się czy na mosznie nie pojawiły się: obrzęk, stwardnienia, guzki, przebarwienia. Badanie przeprowadza się poprzez rolowanie jądra między palcami w celu wykrycia ewentualnych zmian. Znając kształt i tkliwość swoich jąder, łatwiej wykryć w przyszłości zmianę. Na końcu należy się położyć i sprawdzić czy węzły pachwinowe nie są powiększone.

Myślę, że jest to na tyle ważna sprawa, że przy najbliższej wizycie u swojego lekarza urologa poprosicie aby nauczył Was dokładnie, jak powinno się badać jądra. W końcu nikt nie chce aby jego męskość ucierpiała. ;) Samokontrola raz na miesiąc kosztuje niewiele wysiłku, a pozwala na wczesne wykrycie raka w stadium wyleczalnym i dobrze rokującym. Pozdrawiam!

2 komentarze:

Ebro pisze...

Zabrzmiało groźnie. Chyba zacznę się przejmować.

rj pisze...

Szczegółowe informacje dla wszystkich zainteresowanych tematyką nowotworów jądra na polskim forum raka jądra - www.rjforum.pl Tylko rzetelne, potwierdzone naukowo informacje, warto zapytać w razie jakichkolwiek wątpliwości! :)